Andmetel on ettevõtete toimimises kasvav roll ning on tarvis inimesi, kes aitavad juhtidel andmed enda jaoks mugavalt tööle panna. Üks neist spetsialistidest on ärianalüütika arendaja.
Mida ärianalüütika arendaja teeb? Milles see roll seisneb ja millised need inimesed on?
Ärianalüütika (BI) arendaja ülesanne on teha ettevõtte andmed kasutajatele mugavalt kättesaadavaks. Eri allikatest pärinevad andmed tuleb koondada ühtsesse andmelao süsteemi – selleks tuleb andmed liidestada, nimetada ühe loogika alusel ja luua aruanded, mis võimaldavad ettevõtte töötajatel teha informeeritud otsuseid. Viimane samm on andmete visualiseerimine, kasutades analüütika tööriistu, nt. Microsoft Power BI.
Igapäevatöös on ärianalüütika arendaja osa meeskonnast koos analüütiku ja projektijuhiga. Analüütik suunab, milliseid andmeid klient oma spetsiifilise väljakutse lahendamiseks vajab ja millist infot, millisel kujul tal on tarvis saada. Arendaja rolliks on lahendused valmis ehitada. Lahenduste ehitamiseks on eri lähenemisi teid, seega saab ärianalüütika arendaja kasutada oma analüütilist ja loovat mõtlemist, et luua lahendus kliendi jaoks kõige efektiivsemal ja lihtsamal viisil.
Miks see oluline on?
Ärianalüütika arendaja võimaldab ettevõtetel muuta andmed väärtuslikuks ressursiks. Andmete korrektne haldamine ja töötlemine annab ettevõtetele võime teha täpseid äriotsuseid, prognoosida tulevikku ja optimeerida protsesse – mis on ettevõtte juhtimise kesksed teemad. Eesmärk on, et otsuseid saaks teha need, kelle ülesanne see on, mitte need, kes kõige paremini Excelit kasutada oskavad. Andmed peavad olema mugavalt kättesaadavad ja kergesti arusaadavad.
Kogemused näitavad, et andmeprojekti käigus leiab klient sageli oma andmetes vigu, mida muidu ei avastaks. Lisaks saadakse aru, et väga sageli kulutavad ettevõtted tohutult aega ja energiat, et koguda ja talletada andmeid, mida pole kas üldse tarvis või mis on mingi olulise metainfo puudumise tõttu kasutamatud.
Kes on selles töös edukas?
Edukas ärianalüütika arendaja ühendab tehnilised oskused, mitmekesised kogemused ja ärilise mõtlemise. Ära kuluvad teadmised programmeerimiskeeltest, nagu Python. Oluline SQL tundmine, aga ka arusaam pilvetehnoloogiatest, suurandmete töötlemise tööriistadest ja andmebaaside haldamisest. Paljudest teistest arendajarollidest erineb ärianalüütika arendaja aga just võime ja võimaluse poolest mõista kliendi ärivajadusi.
Arendaja peab olema sihikindel, kohanemisvõimeline ja laia silmaringiga, et valida igas projektis kõige sobivamad töövahendid ja meetodid. Sageli pole üht õiget lahendust ning edu võti on leidlikkus ja võime leida mittestandardseid lahendusi. Igav selles töös ei hakka, see on kindel.
Milline inimene üks ärianalüütika arendaja peaks olema?
See on ideaalne karjäärivalik inimesele, kes tunneb informaatika põhitõdesid ja huvitub süsteemide loomisest, kuid kes soovib ka laiemalt ärivajaduste osas kaasa mõelda. Inimesele, kes ei taha tegeleda vaid ühe kitsa lõiguga, vaid on uudishimulik, laia silmaringiga ja loomult probleemilahendaja. See on suurepärane roll inimesele, keda huvitab õppimine, sest õppida saab selles rollis nii oma andmeekspertidest kolleegidelt kui ka klientide mitmekesistest valdkondadest.